Python: programovací jazyk pro každého!

Lektor a dodavatel:
Ing. Vladimír Macek, Scripteo, s.r.o. (kontakty)
Nejčastější délka:
3 dny

Chci se zúčastnit (kontaktní formulář)

Pro koho Python je

Toto školení je ideální pro jednotlivce či firmy, kde samostatně pracují (nejen) programátoři na různých projektech. Školení je vhodné pro úplné nováčky, začátečníky i zkušené programátory. Zkušení jsou často překvapeni, protože mnohdy přeskočili základy. Ty jim pak chybí a zanášejí do svého pythonského kódu nevhodné konstrukce.

Nováčci už od prvních setkání s jazykem dostávají nápady, jak jej ve své praxi efektivně použít. Programovací jazyk Python je překvapivě jednoduchý, velmi praktický a nadčasový. Jeho použití se rychle rozšiřuje, v současnosti patří k nejoblíbenějším programovacím jazykům. V praxi jej používají programátoři i samouci. Často bez teoretických základů si usnadňují a účinně automatizují práci. Dost možná i ve vaší firmě.

Nejste-li programátor a o tomto jazyce slyšíte poprvé, zeptejte se na Python některého programátora. Budete překvapeni, kolik lidí Python používá, aniž by jej pořádně znali. I proto je dobré takové samouky proškolit, aby byli ještě výrazně efektivnější.

Používat Python je radost

Používání Pythonu je zcela svobodné a bezplatné. Díky své jednoduchosti a síle pronikl i do oblastí mimo programování; mezi specialisty mj. na správu serverů, testování a kontrolu kvality, obecné zpracování dat, matematiku a exaktní vědy, byznys, výrobu, grafiku a vizuální efekty či mikroelektroniku jakožto vynikající prostředek pro experimentování, vývoj, rozšiřování nebo integraci. Podívejte se na impozantní seznam úspěšných využití v desítkách oblastí.

Možnost načrtnout za několik minut svůj nápad, otestovat si ho, hrát si s ním a za další chvilku ho rozpracovat a finalizovat je fantastická. Největším kladem je, že pracovat v Pythonu je potěšení. Je jednoduchý a přístupný každému.

Jak školení probíhá

Kurs je veden lektorem, který Python od roku 2003 intenzivně používá na různorodých projektech svých klientů i svých vlastních. Bude kladen primární důraz na praxi, individuální experimentování a realizaci ilustrativních příkladů. V případě zájmu je možná i diskuse nad zkušenostmi či inspirativními problémy z praxe.

Vše je možné se naučit samostatně a Python tomu nestaví žádné překážky. Ale poslechnout si člověka, který má s Pythonem dlouholeté praktické zkušenosti, znamená velkou výhodu. Podívejte se na hlavní vlastnosti a přednosti jazyka Python:

První fáze – teoretické základy

V první fázi položíme teoretické základy, naučíte se psát v jazyce samotném, pochopíte jeho filosofii, osvojíte si jeho vyjadřovací prvky (kterých není mnoho), poznáte, jak se provádí program, s jakými daty umí pracovat a jak si rozumí s okolím.

Klepněte sem pro zobrazení témat

Druhá fáze – praktický Python

V druhé fázi společně pohlédneme na praktické součástky Pythonu jako jsou např. moduly, výjimky, dědičnost, iterátory a generátory či dekorátory; zmíníme vhodný styl psaní kódu. Samotný jazyk však k úspěchu nestačí. Pro užitečnou praxi je třeba mít přehled o přibalené standardní knihovně. Pomocí ní pythonisté radikálně šetří čas a sjednocují svou práci.

Probereme pokročilá témata samotného jazyka Python, která jej ukážou jako skutečně vysokoúrovňový jazyk se zajímavými vlastnostmi jako je vícenásobná dědičnost, správa kontextů pro pohodlné a dobře čitelné alokace či bezpečné dealokace prostředků.

Ukážeme, jak dělit program do modulů a balíků, jak ošetřit chyby, jak pracovat s opakujícími se ději o neznámém počtu iterací, dotkneme se i konstruktů funkcionálního typu.

Třetí fáze – práce s knihovnou

Součástí balíku Pythonu je také rozsáhlá tzv. standardní knihovna, ve které jsou (většinou přímo v Pythonu) implementovány stovky užitečných funkcí a tříd – stavebních kamenů pythonských aplikací. Knihovna shromažďuje a zdarma nabízí výsledky tisíců hodin duševní práce chytrých lidí ve formě standardizovaných řešení každodenních úkolů (má-li program komunikovat na standardních protokolech, pracovat s daty, organizovat a ukládat je, ovládat periferie počítače, je-li potřeba program ladit, zkoumat uvnitř, pracovat s operačním systémem buď abstraktně nebo s konkrétně daným atp.).

Jde to i bez knihovny, ale z jakého důvodu? Když si necháte ukázat, co už existuje, nebudete to při práci muset sami vymýšlet a kolegové v týmech si vás budou cenit.

Na Internetu jsou k dispozici další tisíce hotových modulů přímo použitelných ve vlastních programech, které nabízejí řešení úkolů z nejrůznějších oborů lidské činnosti.

Bude-li zájem o závěrečnou diskusi, dojde i na ni. Lektor se nebojí zabrousit i do vzdálenějších témat!

Klepněte sem pro zobrazení témat

O lektorovi

Vývojář, lektor a konzultant Vladimír Macek vyznává to, co je jednoduché, přímočaré a elegantní. To ho vedlo v roce 1996 k užívání a později zakázkové správě Linuxu stojícím na dekádami prověřenému konceptu UNIX a k práci v jazycích bash a C. V roce 2003 objevil jazyk Python, což mu umožnilo se posunout více k vývoji skriptů a aplikací zpracovávajících data. Později přibyl webový framework Django, který uzavírá trojici výkonných nástrojů podporujících svižnou, čistou a bezpečnou realizaci přání klientů. Dále dodává firmám školení na míru a konzultace jejich vnitřního IT fungování. Má za sebou i výuku na školách a nyní z většiny pracuje na volné noze, částečně pak pro sdružení CESNET. Více informací (reference)...

Chci se zúčastnit (kontaktní formulář)